0%

اقتصاد جهان را چه چیز می‌گرداند؟

صنعت به مجموعه‌ای از تولیدکنندگان یا مشاغلی گفته می‌شود که نوع خاصی از کالاها یا خدمات را تولید می‌کنند. کارگران صنعت نساجی پارچه را طراحی، تولید و می‌فروشند. صنعت توریست شامل تمام جنبه‌های تجاری گردشگری است.

شرکت‌های منفرد به‌طور کلی براساس بزرگترین منابع درآمدشان در یک صنعت طبقه‌بندی می‌شوند. به عنوان مثال، در حالی که یک تولیدکننده خودرو ممکن است یک بخش تأمین مالی داشته باشد که 10٪ به درآمد کلی شرکت کمک می‌کند، این شرکت در صنعت خودروسازی توسط اکثر سیستم‌های طبقه‌بندی، طبقه‌بندی می‌شود.

می‌توانید از صنعت برای اشاره به گروهی از مشاغل مشابه استفاده کنید؛ صنعت خودروسازی، خودرو و قطعات خودرو می‌سازد. صنعت خدمات غذایی، غذا را آماده می‌کند و آن را به هتل‌ها، مدارس و سایر امکانات بزرگ تحویل می‌دهد. صنعت از لاتین Industriala گرفته‌شده است که به معنای «کوشش، سخت‌کوشی» است و این کلمه هنوز با این معنی استفاده می‌شود. اگر یک خانه را در سه هفته بسازید، در حالی‌که همان کار برای بقیه سه ماه طول می‌کشد، صنعت چشمگیری را نشان می‌دهید.

لازم به ذکر است، صنعت به مجموعه‌ای از شرکت‌ها گفته می‌شود که براساس فعالیت‌های تجاری اولیه خود با یکدیگر مرتبط هستند. در اقتصادهای مدرن، ده‌ها طبقه‌بندی صنعتی وجود دارد. طبقه‌بندی‌های صنعت معمولاً در دسته‌های بزرگتری به نام بخش‌ها گروه‌بندی می‌شوند.

طبقه‌بندی صنعت

شرکت‌های مشابه با هم در صنایع گروه‌بندی می‌شوند و تعدادی صنایع مختلف مانند فروشگاه‌های بزرگ و کفاش‌ها وجود دارد.

گروه‌بندی صنعت براساس محصول اولیه‌ای است که یک شرکت تولید می‌کند و به فروش می‌رساند. در این میان، صنایع با هم در بخش‌هایی دسته‌بندی می‌شوند.

سیستم طبقه‌بندی صنعت آمریکای شمالی سیستم طبقه‌بندی استانداردی است که توسط سازمان‌های دولتی برای سازماندهی شرکت‌ها در بخش‌ها یا صنایع استفاده می‌شود.

درک یک صنعت

مشاغل مشابه براساس محصول اولیه تولید یا فروخته‌شده در صنایع گروه‌بندی می‌شوند. این امر به‌طور مؤثر گروه‌های صنعتی را ایجاد می‌کند که می‌تواند برای جدا کردن مشاغل از کسانی که در فعالیت‌های مختلف شرکت می‌کنند استفاده شود. سرمایه‌گذاران و اقتصاددانان اغلب صنایع را برای درک بهتر عوامل و محدودیت‌های رشد سود شرکت مطالعه می‌کنند. هم‌چنین می‌توان شرکت‌های فعال در یک صنعت را با یکدیگر مقایسه کرد تا جذابیت نسبی یک شرکت در آن صنعت را ارزیابی کرد.

ملاحظات ویژه

سهام در یک صنعت اغلب به‌صورت گروهی افزایش و کاهش می‌یابد زیرا عوامل کلان اقتصادی یکسان بر همه اعضای یک صنعت تأثیر می‌گذارد. این عوامل اقتصاد کلان می‌توانند شامل تغییرات در احساسات بازار از سوی سرمایه‌گذاران باشند؛ مانند مواردی که براساس واکنش به یک رویداد یا یک خبر خاص است و هم‌چنین تغییراتی که به‌طور خاص به سمت صنعت خاص هدایت می‌شوند، مانند مقررات جدید یا افزایش مواد خام و هزینه‌ها است.

با این حال، رویدادهای مربوط به تنها یک کسب‌وکار خاص می‌توانند باعث افزایش یا سقوط سهام مرتبط جدا از سایرین در همان صنعت شوند. این می‌تواند نتیجه برخی رویدادها باشد، از جمله انتشار محصول متفاوت، رسوایی شرکتی در اخبار، یا تغییر در ساختار رهبری.

صنایع در مقابل بخش‌ها

در حالی‌که هر دو بخش و صنایع سیستم‌های طبقه‌بندی هستند که برای گروه‌بندی انواع مشابه عملیات تجاری استفاده می‌شوند، بخش‌ها گسترده‌تر از صنایع هستند.

به عنوان مثال، تجارت خرده‌فروشی بخشی در سیستم طبقه‌بندی صنعت آمریکای شمالی (NAICS) است و در آن بخش، صنایعی مانند فروشگاه‌های بهداشت و مراقبت شخصی، فروشگاه‌های لباس و فروشگاه‌های کفش قرار دارند.

Gap, Inc اعضای یک بخش کالاهای مصرفی هستند، اما هر کدام براساس ویژگی‌هایی محصولاتی تولید می‌کنند یا می‌فروشند.

سیستم طبقه‌بندی صنعت آمریکای شمالی (NAICS) که توسط ایالات متحده، کانادا و مکزیک توسعه یافته است، استانداردی است که سازمان‌های دولتی براساس آن، مشاغل را هنگام جمع‌آوری داده‌های آماری طبقه‌بندی می‌کنند. در سلسله مراتب NAICS، شرکت‌هایی که از فرآیندهای تولید مشابه استفاده می‌کنند در یک صنعت طبقه‌بندی می‌شوند.

استاندارد جهانی طبقه‌بندی صنعت (GICS)

استاندارد طبقه‌بندی صنعت جهانی (GICS) نیز یک سیستم طبقه‌بندی است که معمولاً به آن ارجاع داده می‌شود.

GICS هر شرکت دولتی را به یک بخش اقتصادی و گروه صنعتی اختصاص می‌دهد که بهترین تعریف تجارت آن را دارد.

GICS به‌طور مشترک توسط Morgan Stanley Capital International (MSCI) و Standard & Poor’s (S&P) در سال 1999 توسعه یافت.

این ابزار سرمایه‌گذاری کارآمدی برای ثبت وسعت، عمق و تکامل بخش‌های صنعت ایجاد شد. متدولوژی GICS توسط شاخص‌های MSCI، سرمایه‌گذاران، تحلیلگران و اقتصاددانان برای مقایسه و مقایسه شرکت‌های رقیب استفاده می‌شود.

GICS یک سیستم طبقه‌بندی صنعت چهار لایه و سلسله مراتبی است. طبق سلسله مراتب GICS، 11 بخش اقتصادی وجود دارد. این بخش‌ها به 24 گروه صنعتی، 69 صنعت و 158 زیر صنعت تقسیم می‌شوند. هر سهم دارای یک کد برای شناسایی آن در هر چهار سطح است. به عنوان مثال، «مواد» یک بخش اقتصادی است. در مواد، صنایع مختلفی وجود دارد: مواد شیمیایی، مصالح ساختمانی، ظروف و بسته‌بندی، فلزات و معادن، و کاغذ و محصولات جنگلی.

صنایع سودآور جهان

گفتنی است؛ باتوجه به شیوع بیماری کرونا دومین صنعت جهان در سال 2021 متعلق به صنعت داروسازی است و بعد از آن نیز صنعت نساجی و تولید پوشاک در رتبه سوم صنایع جهان قرار داد.

شایان ذکر است، در رتبه چهارم صنایع برتر جهان خودروسازی در سال 2021 با ارزش ۴۶۳میلیارد دلار قرار داد.

جالب است بدانید لیست ده شخص ثروتمند جهان را که بررسی می‌کنیم متوجه این موضوع می‌شویم که 5 نفر از ثروتمندترین افراد حاضر در این لیست در حوزه صنعت فناوری فعالیت می‌کند.

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چطور میتونم کمکتون کنم؟
ارسال پیام